Cell Culture Media
Filtered Search Results
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration Ratio | 1 :1 |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Ovarian Cells |
| Format | Universal Bag |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Human Mammary Epithelial Cell Basal Medium (formerly Medium 171)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A sterile, liquid tissue culture media that is intended for use in a complete culture environment for the growth of normal human mammary epithelial cells. Contains essential and non-essential amino acids, vitamins, other organic compounds, trace minerals, and inorganic salts.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Cytiva Ficoll PM400
High molecular weight sucrose-polymers formed by copolymerization of sucrose with epichlorohydrin. Cytiva™ Ficoll PM400 is a synthetic neutral, highly-branched hydrophilic polymer of sucrose, used for producing density gradients for separation of cells and subcellular components by centrifugation or by sedimentation at unit gravity.
| Viscosity | 5 ηr at 20°C: 10% (w/v), 20 ηr at 20°C: 20% (w/v), 60 ηr at 20°C : 30% (w/v, 180 ηr at 20°C : 40% (w/v) , 600 ηr at 20°C : 50% (w/v) |
|---|---|
| Content And Storage | 4–30°C |
| Form | Powder |
| Product Type | Centrifugation Media |
| Color | White |
| Endotoxin Level | 0.12 EU/mg |
| Shelf Life | 5 years |
| For Use With (Application) | Cell Isolation |
| Density | 1.2 g/mL |
Gibco™ Leibovitz's L-15 Medium, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Leibovitz's L-15 Medium supports the growth of HEP-2 monkey kidney cells and primary explants of embryonic and adult human tissue. L-15 is buffered by phosphates and free base amino acids instead of sodium bicarbonate.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Leibovitz's L-15 Medium |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate,No Glucose |
| pH | 7.4 to 7.9 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
Gibco™ MEM (10X), no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C (protect from light) Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Phenol Red,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Leukemic Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Medium 199, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Medium 199 was originally developed for nutritional studies of chick embryo fibroblasts. It has broad species applicability, particularly for cultivation of non-transformed cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM, powder, high glucose, pyruvate
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 36 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro Medium (+) Insulin is a next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Liquid |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CTS™ AIM-V™ Medium, without phenol red, without antibiotics
Cell Therapy Systems (CTS) AIM-V Medium is a defined, serum-free medium (SFM) for the proliferation and/or manipulation of T cells, dendritic cells, and other immune cells manufactured in compliance with cGMP.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C and protect from light. |
| Product Type | Cell Culture Medium |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin |
| Manufacturing Quality | ISO 13485, MDSAP, FDA-registered, 21 CFR 820 |
| Shelf Life | 14 months from date of manufacture |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Type | Monocytes, Dendritic Cells, T Cells, Hybridomas, PBMCs, Fibroblasts, Macrophages, Myeloma Cells, Lymphocytes |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ EBSS, calcium, magnesium, phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Earle's Balanced Salt Solution (EBSS) is used for a variety of cell culture applications, such as washing cells before dissociation, transporting cells or tissue, diluting cells for counting, and preparing reagents.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ LV-MAX™ Lentiviral Packaging Mix
LV-MAX Lentiviral Packaging Mix is an optimized single formulation containing a defined mixture of three packaging plasmids: pLP1, pLP2, and pLP/VSVG.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More